Grudzień to szczególny miesiąc w naszej pracy. Towarzyszą mu najczęściej bardzo niskie temperatury, obchodzimy święta Bożego Narodzenia, organizujemy Wigilię Uliczną 24. Grudnia i zmagamy się z poczuciem osamotnienia naszych mieszkańców. Każdy marzy o tym by ten szczególny czas w roku spędzać z najbliższymi, w zaciszu domowego ogniska. Kiedy jednak się tak nie dzieje trzeba postawić na działania wspólnotowe by dać każdej osobie namiastkę bliskości, dlatego odwiedziliśmy naszych mieszkańców z programu asystentury oraz tych usamodzielnionych, którzy otrzymali własne mieszkania.
Wspólne spotkania i wymiana doświadczeń, obaw i korzyści mieszkania w mieszkaniu treningowym ich mieszkańców oraz mieszkańców schroniska przygotowujących się do przejścia na nie.
Podczas spotkania szczegółowo omówiono proces przygotowania do tej zmiany. Zwrócono uwagę na to co jest najważniejsze w mentalnym, psychicznym i gospodarczym aspekcie aby czuć się pewnie i komfortowo. Uczestniczy zgodnie stwierdzili, że taki proces powinien trać około 3 miesięcy i wymaga obgadania przy wsparciu specjalistów. Brak całodobowego z jednej strony nadzoru a z drugiej wsparcia powoduje strach i niepewność czy mieszkańcy sobie poradzą. Omówiono także ścieżki reagowania w chwilach kryzysu i tu uczestnicy wyrazili duże poczucie bezpieczeństwa, że zawsze mogą wrócić lub zadzwonić do pracownika na zmianie lub odwiedzić kolegów w placówce.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.